Сучасні відкриття


ДОСЯГНЕННЯ
Косметика проти тварин. [Екологія]

Практично уся сучасна косметика – від зубних паст до скрабу для обличчя, а також більшість засобів побутової хімії містять мікроскопічні пластикові кульки, котрі виконують роль як наповнювача, так і абразивних елементів. І усе б нічого, якби цей пластик, разом зі стічними водами, не змивався у ріки та моря, де потрапляє у харчові ланцюги і поїдається рибами та іншими тваринами. Вчені порахували, що за один рік у моря змивається понад 80 тон пластикових наповнювачів для косметики. Окрім всього, пластикові мікрокульки у косметиці можуть виступати як сорбенти, які у природі поглинають заразом і важкі метали, і усілякі токсиканти, що при поїданні тваринами транслюються по трофічних ланцюгах до нашого з вами столу…
До слова, в останній день 2015-го року президент США Барак Обама підписав закон про заборону використання мікропластикових компонентів у косметиці, тепер хід за Європейським Союзом та іншими країнами.
ДжерелоImogen E. Napper and al. 2015. Characterisation, quantity and sorptive properties of microplastics extracted from cosmetics. Marine Pollution Bulletin, 2015

Кількість викидів СО2 скоротилася. [Екологія]
Людська цвілізація вносить свою лепту у зростання концентрації вуглекислого газу у атмосфері Землі. Джерело ілюстрації: http://green.autoblog.com
2015-й став знаковим не лише через підписання Паризьких кліматичних угод, але й тим, що у цьому році вперше, з початку індустріалізації, відбулось скорочення глобальної емісії вуглекислого газу! Екологи вважають, що пік нарощування емісії вуглекислоти у атмосферу пройдено у 2014-му, коли її було викинено лише на 0,6% більше, у порівнянні із 2013-м, а у 2015-му спостерігається стала тенденція до скорочення викидів, при тому, що світова економіка зростає. Причиною цього, з однієї сторони, є швидкий розвиток технологій спрямованих на використання альтернативних джерел енерґії, і повільний, але невпинний спад використання нафти, газу і вугілля в якості палива. А з іншої сторони, серйозні зміни відбулись у розподілі джерел добування енерґії Китаєм – країна скоротила обсяги спалення кам’яного вугілля і збільшила використання ядерної, вітрової, водної та сонячної енерґій до 50%. При цьому, Китай все ще залишається найбільшим забруднювачем на планеті, на який припадає 27% усіх викидів, для порівняння, США – 15,5%, ЄС – 9,5%, Індія – 7,2%. Загалом, Китай скоротив викиди вуглекислоти у атмосферу на 3,5% у 2015-му році.
ДжерелоRobert B. Jackson and al. Reaching peak emissions. Nature Climate Change, 2015;

Протигельмінтні ліки і природні екосистеми. [Екологія]
Розгорнена формула івермектину. Джерело ілюстрації: http://www.wikipedia.org
Екологи з’ясували, що широке застосування новітнього протигельмінтного препарату івермектину для лікування свійської маржини спричинює загибель ґрунтових комах та інших безхребетних, і призводить до порушення колообігу речовин у екосистемах. Найбільшої шкоди зазнали комахи-копрофаги, які відповідають за розкладання і утилізацію посліду тварин, і першими контактують із забрудненими івермектинами субстратами. А відтак, змив препарату зашкодив ґрунтовій та водній фауні безхребетних. Загалом, екосистемне порушення спричинене дією івермектину, полягає у розриві колообігів речовин і руйнуванні детритних харчових ланцюгів.
ДжерелоJosé R. Verdú and al. 2015. Low doses of ivermectin cause sensory and locomotor disorders in dung beetles. Scientific Reports, 5.
Картошка Дарвина
Генетики из Университета Эмори в США определили, что на эволюцию человека в значительной степени повлиял картофель. Согласно исследованию, древние жители перуанского нагорья были более приспособлены к экстремальной высоте из-за выращивания и употребления картофеля на протяжении нескольких тысяч лет.
У представителей европейских популяций, который получили доступ к этому продукту значительно позже, геномы имеют увеличенное количество копий гена, кодирующего амилазу - фермент в слюне, который разрушает крахмал.
Ученые также обнаружили, что ДНК горного населения Перу не имеет тех же генетических изменений, которые ранее наблюдались в тибетских геномах из-за пониженного уровня кислорода в крови. Это говорит о том, что древние люди по-разному адаптировались к большой высоте.
Лечебная панда
Да, оказывается это мультяшное животное создано не только для умилительных вирусных роликов. В начале 2018-го группа китайских исследователей определила, что панды имеют своего рода суперспособности и могут нейтрализовать смертельное действие цианида.
Дело в том, что в сыром бамбуке, который едят большие панды, в небольших дозах содержится цианид. Панды превращают более 80% поглощенного цианида в менее токсичное вещество - тиоцианат, которое затем выводится из организма. Судя по всему, эта способность панд связана с мутациями в гене TAS2R42.
Предки как гигантской панды, так и красной панды были плотоядными животными. Предыдущие генетические исследования показали, что вскоре
после начала употребления бамбука, панды перестали различать вкус мяса.
ПЛАСТИК  У ПИТНОЇ ВОДІ
Пластмасові відходи все більш поширені в нашому повсякденному житті, і це поширюється на нашу питну воду. Дослідження журналістської організації Orb Media виявило в середньому 10 частинок пластику на літр у пляшках води відомих брендів.
У найбільшому дослідженні такого роду перевірили 250 пляшок, придбаних у дев'яти різних країнах. Майже всі вони містили крихітні пластикові часточки.
Крайня північ нашої планети, Арктичний регіон, часто розглядається як незаймана пустеля. Але цього року дослідники висловили свою стурбованість великими концентраціями пластику в арктичному морському льоді.
Кількість пластикових частинок в одному літрі розплавленого арктичного морського льоду виявилася навіть вищою, ніж у відкритому океані. Вчені повідомили, що існує потреба в додаткових дослідженнях його впливу на зоопланктон, безхребетних, риб, морських птахів та ссавців.



ЯК БРУДНЕ ПОВІТРЯ ВПЛИВАЄ НА МОЗОК,
Результати дослідження китайських та американських учених довели, що забруднене повітря негативно впливає на когнітивні функції мозку людини.
«Понад 4 роки - з 2010 по 2014 роки - учені Пекінського університету (Китай) та Єльського університету (США) досліджували математичні та мовні навички близько 20 тисяч жителів Китаю. Учені вимірювали рівень діоксиду сірки, діоксиду азоту та часток, менших за 10 мікрометрів. Виявилося,що найбільш небезпечному активному впливу цих надшкідливих речовин піддаються літні малоосвічені жителі Китаю. Зазвичай, саме такі працюють на шкідливому виробництві, бо не в змозі забезпечити собі існування у старості. Також було доведено, що забруднення атмосфери також підвищує ризик дегенеративних захворювань, зокрема, хвороби Альцгеймера та інших форм деменції», - зазначає видання.
У статті повідомляється, що результати мають глобальну актуальність, оскільки понад 80% світового міського населення дихає повітрям з небезпечним рівнем забруднення атмосфери.
«ВООЗ називає забруднення повітря «невидимим вбивцею», що спричиняє щороку у світі приблизно 7 мільйонів випадків передчасних смертей. Деякі шкідливі речовини, діючи на мозок, спричиняють психологічний вплив і, таким чином, зумовлюють розвиток депресії. Попередні дослідження виявили, що забруднення повітря негативно впливає на пізнавальні здібності студентів», - пише ВВС.
Окрім того, зазначається, що забруднення довкілля спричинило 4,2 мільйона випадків смертей у світі в 2016 році. 
«91% населення світу живе там, де рівень шкідливих речовин у повітрі перевищує обмеження ВООЗ. Дев'ять із 10 людей у світі дихають забрудненим повітрям. 14 міст Індії є одними з 20 найбільш забруднених у світі, очолює цей рейтинг північне місто Канпур», - повідомляється у статті.
Автори дослідження підкреслюють, що 98% міст (з населенням понад 100 тисяч осіб) у країнах з низьким і середнім рівнем доходу не відповідають вимогам ВООЗ щодо рівня шкідливих речовин.
Археологи виявили у стародавній гробниці в Єгипті сир, виготовлений близько 3,2 тисячі років тому.
Це ймовірно найдавніший археологічний твердий залишок сиру, який коли-небудь було знайдено», - підкреслив доктор Енріко Греко з університету Катанії, який досліджував знахідку разом з колегами з університету Каїра.
Вчені також розповіли, що знайшли в сирі бактерії, що викликають бруцелльоз — хвороба, яка може виникнути через вживання непастеризованих молочних продуктів.
У повідомленні йдеться, що знахідку виявили в гробниці Птамеса, який був головою стародавнього міста Мемфіс.

у США епідемію смертей від вейпінга пояснили вітаміном Е


У листопаді американський Центр з контролю і профілактики захворювань оголосив, що знайдено сполучну ланку між постраждалими від вейпінга. Ймовірною причиною загадкового ураження легень курців був названий ацетат вітаміну Е – безпечна речовина, яка при нагріванні в електронних сигаретах ставала токсичною.
У західних ЗМІ величезний резонанс викликала серія загадкових легеневих хвороб та смертей від вейпінга, який вважався безпечною альтернативою паління тютюну. Цього року любителі електронних сигарет почали масово звертатися в клініки зі скаргами на біль у грудній клітці, брак повітря і утруднене дихання.

Як працює е-сигарета?

Першу електронну сигарету виготовили у Гонконзі 15 років тому, щоб допомогти тим, хто хоче кинути курити. Головна її відмінність від тютюнової – відсутність горіння і диму. Натомість курці вдихають пару, яка утворюється внаслідок нагрівання розчину гліцерину, пропіленгліколю, нікотину і ароматизаторів.
Сьогодні ринок пропонує найрізноманітніші електронні пристрої і рідини на будь-який смак. А в світі навіть проводять змагання – хто майстерніше випустить пару.
Водночас застереження у лікарів викликає суміш гліцерину і пропіленгліколю, які під час нагрівання можуть утворювати канцерогени. Також більшість електронних виробів містять нікотин і ароматизатори.











«Американські лікарі вже давно вживають такий сленг, як «попкорнівські легені» стосовно курців вейпів. Вони отримують з цієї суміші пропіленгліколь – в легені потрапляють штучні олії. Подібні симптоми мають працівники підприємств, де виробляють попкорн, бо дихають розжареною олією. Крім того, є рідини, в яких доза нікотину еквівалентна пачці цигарок і навіть більше. Тому загроза залежності від нікотину і його впливу на мозок, серцево-судинну систему і в цілому на організм залишається», – каже головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка.
Тож чимало залежить від складу рідини і потужності пристрою – чим вища температура, тим більше токсинів, кажуть фахівці
Медики наполягають, що вплив е-сигарет на організм у довготривалій перспективі ще не до кінця вивчений.
«У звичайних курців ми вимірюємо наслідки через 10-20 років після початку куріння, за цей період можна вже визначати вплив на серцево-судинну систему. Ще фізично немає курців електронних сигарет, які б курили десятки років», – каже лікар.

Що відбувається у США?

Масові захворювання серед вейперів у США почали фіксувати цього літа. Станом на 27 вересня, за даними CDC, захворіли вже понад 800 людей, з них померли дванадцятеро. Більшість – люди до 25 років.
Хворі скаржаться на біль у грудях, кашель, важке дихання, нудоту та блювання, іноді – на підвищення температури. Декого відправляли одразу у реанімацію і під’єднували до штучної вентиляції легенів.
Наразі відомо, що всі вони курили електронні сигарети і мають серйозні ураження легенів. Тож медики припускають, що причина саме в е-цигарках і рідинах до них.Результати діагностики легенів пацієнтів виглядають як серйозна вірусна чи бактеріальна пневмонія, але тести не підтверджують наявності цих хвороб. Доказів інфекційного походження травм легень також не знайдено. Тому науковці схильні вважати, що ці травми можуть мати хімічне походження. Крім того, під час проведення діагностики пацієнтів виявили наявність аномальних імунних клітин у легенях, що містять численні маслянисті крапельки, які називаються ліпідними макрофагами. Вони можуть бути маркером рідкісної форми пневмонії, відомої як ліпоїдна пневмонія», – пише Уляна Супрун.
Частина пацієнтів «парили» рідини не лише з нікотином, а й екстрактом тетрагідроканабінолу (ТГК). Крім того, є підозри, що шкідливі компоненти містяться в ароматизованих рідинах, також негативно може впливати на організм гліцерин. Фахівці не виключають, що хворобу провокують фальсифіковані рідини.

Країни з найменшою кількістю курців

Найменше палять у Гані, Ефіопії, Нігерії, Еритреї та Панамі.
Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), в Африці палить усього 14% населення - це нижче середньостатистичних 22% у всьому світі
Гана, Ефіопія і Нігерія приєдналися до рамкової угоди ВООЗ з контролю за тютюновою продукцією і ввели суворі правила з метою захисту населення своїх країн від шкідливого впливу тютюну.
За даними ВООЗ, найбільшим виробником і споживачем тютюну в світі є Китай.
У цій країні понад 300 млн курців - майже третина від загальносвітової кількості тих, хто палить.
Однак, як повідомила 2016 року компанія Euromonitor International, загальне споживання тютюнової продукції в Китаї почало скорочуватися - вперше за останні 20 років.

Немає коментарів:

Дописати коментар